28/09

Vliv modrého světla na naše zrak

V televizi, na počítači, tabletu a chytrém telefonu - modré světlo je všude a stále více se jej pokoušíme filtrujeme. Ale proč je tomu tak? No, podle některých vědců může dlouhodobé vystavení modrému světlu poškodit naše oči a vést k narušení spánku. Dnes budu mluvit o High Energy Visible light (HEV) neboli vysokoenergetické viditelné světlo - specifické modré a fialové světlo, které mají velmi krátké vlnové délky a vysoké množství energie.

Jako blogerka, trávím velkou část dne před obrazovkou, takže v rámci péče o své zdraví je to něco, čemu se snažím vyhnout. A tato obava není neopodstatněná. HEV může poškodit sítnici, což může vést k zhoršení vidění či dokonce k očním onemocněním, jako je makulární degenerace. Mně se osobně jednou stalo, že jsem zažila síťkovkový otok po příliš dlouhé části dne strávené u počítače. Už se mi to nikdy nestalo, ale je to příběh, který by mohl někoho inspirovat k tomu, aby se nad tímto tématem zamyslel.

Příznaky nadměrné expozice modrého světla

Jak tedy poznáte, že jste byli vystaveni příliš mnoha modře? Jsou nějaké specifické příznaky? Osobně jsem si všimla, že po dlouhých hodinách strávených u počítače se mi do očí začíná hrnout slzy, mám suché oči a občas i bolesti hlavy. Někdy se mi stávalo, že jsem měla potíže se zaostřením, a to je příznak, který by měl skutečně vzbudit pozornost, protože může signalizovat poškození sítnice.

Některé příznaky mohou být i méně zřetelné, jako je například nespavost. Modré světlo ovlivňuje produkci melatoninu, hormonu důležitého pro spánek. Pokud jste někdy měli problém usnout po hraní na počítači nebo sledování televize, pak je možné, že se na tom podílelo i modré světlo.

Jak se chránit před modrým světlem

Nabízí se tedy otázka, co můžeme udělat pro ochranu našich očí před modrým světlem. První a nejzřejmější krok je snížit dobu, kterou trávíme před obrazovkou. Ale pokud je to kvůli práci nebo třeba kvůli svému oblíbenému seriálu nezbytné, pak můžeme využít jednu z mnoha technologií, které byly vyvinuty právě pro tento účel.

Existují například speciální brýle, které filtrují modré světlo, a tak chrání naše oči. Tyto brýle jsou skvělé pro ty, kteří tráví hodně času před počítačem - dejme tomu programátoři, designéři, blogerky jako já, ale taky pro ty, kdo rádi sledují filmy nebo hrají počítačové hry. Je tu i velké množství software, který umožňuje nastavit filtr modrého světla přímo na obrazovce vašeho počítače nebo telefonu.

Péče o oči v době digitální

Ale i přes všechnu tuto technologii bychom neměli zapomínat na základní péči o naše oči. Přestávky od obrazovky jsou velmi důležité, pomáhají uvolnit oční svaly a dát jim šanci na regeneraci. V průběhu těchto přestávek je dobře mrkat, aby se hydratovala rohovka, a dělat protahovací cviky pro oči. A také je důležité myslet na svou stravu. Určité vitaminy a minerály, například vitamíny A a C, nebo minerály jako zinek, mohou pomoci udržet naše oči zdravé.

Na závěr bych chtěla říci, že péče o naše oči je něco, čemu bychom měli věnovat více pozornosti. Účinky modrého světla mohou být poměrně nebezpečné a náš zrak je příliš důležitý na to, abychom ho nechali zničit. Kvůli mému psu Mílovi se tohoto tématu hodně držím, protože i on tráví hodně času před obrazovkou, když sleduje mě, jak pracuji. A i když na něj modré světlo pravděpodobně nemá stejný dopad jako na mě, raději mu dám speciální psí brýle, aby byl v bezpečí. No dobře, to je jen malý vtip, ale věřte mi, že péče o vaše oči rozhodně není žádný vtip.

Post-Comment